01-10-2014

Dokształcanie i samokształcenie

„Człowiek uczy się całe życie” - dosłownie i w przenośni. Nowe oprogramowanie do komputera, nowy telewizor, nowa kasa fiskalna, nowy telefon – styczność z nowym zawsze budzi ciekawość, potrzebę nauki i dopasowania się do nowego otoczenia.

Dlaczego dokształcenie jest ważne? Z wielu przyczyn.
Zdrowie
Przede wszystkim pobudzamy nasz mózg do działania, a ten w każdym wieku wymaga treningu. Zapamiętywanie nowych słów w trakcie nauki języka, rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, zadań matematycznych działa na nasz mózg odżywczo i pobudzająco. Takie ćwiczenia zapobiegają wczesnemu starzeniu się mózgu, co objawia się zmniejszoną koncentracją, trudnościami w nauce i zapamiętywaniu nowych informacji.

Podążanie za głosem serca

Wracamy z pracy do domu, jemy obiad, rozmawiamy z dziećmi, podlewamy kwiaty na balkonie lub na ogrodzie, pijemy herbatę, czytamy gazetę, jemy kolację, oglądamy program w telewizji i idziemy spać. Następnego dnia scenariusz powtarza się. Monotonia w życiu codziennym sprawia, że zaczynamy chcieć czegoś więcej. Znajdujemy sobie nowe zadania, obowiązki i dzięki temu coraz chętniej korzystamy z ofert kursów i szkoleń. W 2012 r. panie najchętniej wybierały kursy makijażu, krawiectwa i obsługi komputera. Udział w takim kursie podyktowany jest chęcią zmiany swojego dotychczasowego życia, nabycia nowych umiejętności, których być może nie wykorzystamy w pracy, ale które dadzą nam satysfakcję i pozwolą zabłysnąć w mniejszym gronie. W tym przypadku bardzo pomocne są także wszelkiego rodzaju poradniki i czasopisma, których sprzedaż wzrasta z roku na rok. Niekiedy nie mamy czasu lub ochoty uczestniczyć w organizowanych kursach, za to bardzo chętnie sięgamy po wiedzę ukrytą w książkach. Na polskim rynku wydawniczym furorę robią poradniki psychologiczne (uczące tego jak zmienić nastawienie do siebie, świata, innej osoby, pracy, jak się motywować, jak negocjować, jak … gama tematów jest niemal nieograniczona i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie).

Nie odstawaj

Praca na jednym, stałym stanowisku także może wpędzić w rutynę i spowodować, że zaczynamy gorzej o sobie myśleć, przestajemy wierzyć w swoje umiejętności – słowem gnuśniejemy pomimo ciężkiej pracy. Wówczas najlepiej zastanowić się co mogłoby nam pomóc? Być może właśnie udział w szkoleniu, kursie, uzyskanie certyfikatu ze swojej dziedziny pracy. To są drobne rzeczy, które zdecydowanie podniosą naszą samoocenę. Jeśli sami wyjdziemy z taką inicjatywą, będzie to znak dla szefa, że zależy nam nie tylko na utrzymaniu stanowiska, ale również na zdobywaniu wiedzy i umiejętności, dzięki którym będziemy mogli wydajniej pracować. Często do takiego kroku zachęcają nas współpracownicy i to być może całkiem nieświadomie, kiedy pokazują nam jak wykonać pewne czynności w nowym programie, jak wykonać szybciej konkretną czynność. Zaczynamy dostrzegać, że tylko systematyczne dokształcanie pomoże nam wyrównać poziom.

Dlaczego nie czerpać wiedzy z Internetu?

Udowodniono, że informacje, które zdobywamy z Internetu zapamiętujemy na krócej, niż te przyswojone w innych warunkach. Skakanie ze strony na stronę, korzystanie w wikipedii, wyszukiwarki google, sprawia, że nasz mózg nie może się skupić na nauce. Jeszcze nie tak dawno korzystaliśmy z encyklopedii – szukaliśmy konkretnego hasła i wczytywaliśmy się w wyjaśnienie. Korzystaliśmy z fachowej literatury, umawialiśmy się na spotkania, aby uzyskać szczegółowe informacje np. od kolegów z dłuższym stażem. Korzystanie z zasobów Internetu spłyca ten proces, rozprasza naszą uwagę i dekoncentruje. Poza tym wybierając wspomniane wcześniej źródła, nie mamy pewności, czy spisane tam informacje w 100% są prawdziwe i czy ktoś przypadkiem lub celowo nie chce wprowadzić nas w błąd.

Inwestowanie czasu i pieniędzy w szkolenia jest jedną z lepszych inwestycji w życiu. Wykorzystaną wiedzę możemy wykorzystywać sami i przekazywać ją innym. Ucząc się dbamy o swoje zdrowie i pozytywnie wpływamy na swoją samoocenę i samopoczucie. Warto zatem już dziś rozejrzeć się za dobrym poradnikiem, kursem lub szkoleniem z interesującej nas dziedziny.

Autor: Emilia Ceglarska