28-01-2014

Czas – czy można nim zarządzać?

Zdecydowanie nie! Pojęcie „zarządzanie czasem” jest z gruntu błędne. Nie możemy zarządzać czymś, co jest od nas niezależne, czego nie możemy zatrzymać, dotknąć, czy zobaczyć. Nie mogę wziąć do ręki kawałka czasu i odłożyć go na później, podobnie jak nie mogę wydłużyć doby, ani jej skrócić.

Czas jaki mamy do naszej dyspozycji jest codziennie dokładnie taki sam – 24 godziny. To, ile i co zrobimy w ciągu dnia, zależy wyłącznie od nas, dlatego poprawnie jest mówić o zarządzaniu sobą w czasie! Jak zatem należy dysponować sobą, aby w ciągu dnia zrealizować zamierzone cele (przygotować projekt, dobrze wykorzystać czas w pracy, zrobić zakupy, przygotować obiad, a potem znaleźć czas dla rodziny i siebie)?

Jeff Davidson autor wielu książek i poradników radzi, aby na początku każdy z nas uświadomił sobie i zrozumiał jedną prostą, ale niezwykle ważną rzecz – najważniejsza jest chwila, która właśnie trwa! Nie jest istotne, co zrobiłam wczoraj – to już było i minęło. Jeśli była to dobra rzecz, w chwili obecnej zbieram jej owoce, mogę kontynuować moją pracę, czuję się dobrze, jestem spełniona. Jeśli popełniłam błąd – teraz jest czas, aby go naprawić! Chwila obecna kreuje naszą rzeczywistość. Odkładanie spraw na jutro, na potem powoduje ich spiętrzenie, a kiedy przystąpimy do pracy uważamy, że czas biegnie zbyt szybko – a przecież doskonale wiemy, że tak nie jest.

Zatem zarządzanie sobą w czasie rozpoczynamy od przyswojenia banalnej prawdy – chwila obecna jest najważniejsza. Co dalej? Dalej z pomocą przychodzi nam organizacja. Jednym pomagają listy zadań, kalendarze, notesy, grafiki i plany. Bardzo przydaje się też porządek wokół siebie – czyste biurko sprawi, że zapanujemy nad papierowym chaosem. Wspominany wyżej autor zaleca zresztą, aby inwestować w spinacze, zszywacze i segregatory. Dzięki tym prostym narzędziom znajdziemy odpowiednie dokumenty, pogrupujemy w stosy i uporządkujemy. Sprawdza się także przysłowie „Co masz zrobić jutro zrób dzisiaj” - jeśli dobrze wykorzystam chwilę obecną, kolejna chwila będzie chwilą wytchnienia, odpoczynku i relaksu. Na wiele osób demotywująco, a niekiedy wręcz przygnębiająco działają np. stosy ubrań czekające na wyprasowanie, dokumenty czekające na posegregowanie, brudne naczynia w zlewie. Studenci skarżą się, że nie mogą zmusić się do rozpoczęcia pisania prac zaliczeniowych, czy dyplomowych. Jak sami powtarzają – najtrudniej jest zacząć. Dlatego tak ważne jest przygotowanie swojego stanowiska do pracy.

Aby praca się powiodła można przygotować dla siebie nagrodę – podobno nic tak nie motywuje do działania, jak świadomość nagrody po ukończonym zadaniu!

W naszej bogatej ofercie szkoleniowej znajdą Państwo także szkolenie "Zarządzanie sobą w czasie". Serdecznie zapraszamy!

Emilia Ceglarska